Life

Samobójstwo – odwaga czy tchórzostwo?

Samobójca – tchórz czy bohater? Każdy z nas miewa chwilę kiedy nachodzą go złe myśli. Jednak nie wszyscy wprowadzają to w życie. Często w rozmowie ze znajomymi na ten temat sprzeczamy się ze sobą odnośnie tego czy samobójstwo jest szczytem odwagi czy tchórzostwa. Osobiście stawiam na to drugie.

Samobójca to egoista. Kiedy decyduje się na ten krok myśli tylko o sobie, nie myśli o rodzinie, która może się załamać po śmierci samobójcy. Nie obchodzi go co się z nimi stanie, mówi że kocha? Jak się kogoś kocha to się tego kogoś nie rani. Nie ma nikogo? Zawsze jest osoba której na nas zależy, może nie zawsze są to rodzice , ale dziadkowie, czy ciotka z wujkiem, nie wspominając o przyjacielu czy w niektórych przypadkach nauczycielu. Dlatego samobójstwo jest egoizmem.

Odebranie sobie życia jest proste, dużo trudniejsza jest walka z problemami. Łatwiej jest popełnić samobójstwo w trudnej sytuacji ale dużo trudniej wstać i iść dalej. Samobójcy idą najprostszą drogą , chcą pozbyć się problemu bez wysiłku ze swojej strony. Bo przecież po proszenie kogoś o pomoc czy zmiana swojego życia wymagałaby zaangażowania samobójcy, w końcu nikt nie zrobi tego za niego.

Ludzie odbierają sobie życie przede wszystkim ze strachu, z obawy przed walką , walką o samego siebie. Boją się trudności i tego co im oferuje życie. Myślą że skoro teraz jest źle to na pewno później też tak będzie, więc po co próbować. Otóż zawsze warto jest próbować zmienić siebie , swoje życie na lepsze. Samobójca jest tchórzem , a takie osoby w moich oczach zasługują na potępienie.

Samobójstwo jest jednym ze sposobów zwrócenia na siebie uwagi, jeżeli znasz osobę która powiedziała ci o takich myślach czy próbowała wprowadzić je w czyn. ZAREAGUJ. Nie ważne jest czy pójdziesz z tym do jej rodziców, psychologa czy kogoś innego. I sam bądź przy tej osobie , może jest potrzebne jej teraz właśnie czyjeś towarzystwo. Jednak pamiętaj , jeżeli jesteś osobą młodą, która nie zna się na ludzkiej psychice , zwróć się o radę do psychologa. Może ta osoba ie będzie chciała z niego skorzystać ale tobie poradzi jak w tej sytuacji postępować.

Do tych tragedii mogłoby nie dojść gdyby społeczeństwo było odpowiednio poinformowane. Samobójcy często szukają sposobów w internecie i gdyby jako pierwsze wyniki pojawiły się numery telefonu do psychologów czy ulotki odradzające samobójstwo , to ta osoba miałaby więcej rzeczy do przemyślenia.

Pragnę dać wam kilka telefonów pod którymi możecie szukać pomocy , dla siebie lub dla kogoś bliskiego. Zapiszcie je sobie , nigdy nie wiadomo kiedy będą potrzebne.
116 123 Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48 Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia”
800 112 800 Telefon Nadziei dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej.

Zapraszam was też do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s