Moda / Uroda

Brzydki nawyk

Dzisiaj, o brzydkim nawyku  z którym przez wiele lat sama się zmagałam. Mianowicie o obgryzaniu paznokci. Wiele z was powie ohyda ale na pewno większość z nas zna dziewczynę bądź chłopaka który się z tym zmaga. Jest to bardzo brzydki nawyk ale też bardzo trudno się go pozbyć.

Nawyk ten ma podłoże psychologiczne. Jest to nawyk na tle nerwowym, paznokcie zaczyna się obgryzać w chwili stresu, potem jest to już sposób na rozładowanie go. Kojarzy mi się on z paleniem papierosów. Tak samo jak palacz zapala papierosa i się „rozluźnia” tak samo ma osoba obgryzająca paznokcie. Dla nich jest to sposób na stres. Mówię to z własnego doświadczenia.

Powiem wam też coś jeszcze, jeżeli wasza koleżanka ma ten brzydki nałóg, nie chodźcie i nie przygadujcie jej non stop, wam się wydaje że w ten sposób pomagacie jej się go wyzbyć ale to nie prawda , ona się przez to jeszcze bardziej stresuje, co prowadzi do obgryzania . To jest takie błędne koło , wy każecie jej przestać przygadując jej myśląc że przestanie , ona się stresuje i obgryza i tak w kółko.

Są rożne sposoby poradzenia sobie z tym nawykiem. Specjalne lakiery do paznokci które sprawiają, że w chwili kiedy wkładasz palec do buzi czujesz ohydny smak, malowanie paznokci zwykłymi lakierami (często dziewczynie która włożyła wysiłek w pomalowanie paznokci jest ich szkoda i walczy z tym nawykiem) jednak na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że jest to bardzo krótkotrwała metoda, w chwili kiedy lakier zaczyna odpryskiwać  przestaje ci się robić szkoda i na nowo pchasz łapy do buzi, po za tym paznokcie po latach obgryzania są strasznie słabe i łamliwe i trudno jest je za hodować.

Na mnie podziałało zrobienie sobie paznokci żelowych, owszem na początku były to tipsy, teraz kiedy moje paznokcie są już na tyle długie robię sobie żelowe na naturalnej płytce. Dlaczego to dobry sposób: po pierwsze paznokcie wyglądają ładnie przez 3 do 4 tygodni , po drugie są twarde dzięki czemu nie łamią się tak szybko. Część z was powie że szkoda pieniędzy ale uwierzcie mi ze to nie wychodzi tak drogo, ja robię je sobie raz w miesiącu za 50 zł. czy to naprawdę taka dużo kwota za ładne dłonie?

Obojętnie jaką metodę wybierzecie pamiętajcie że ten nawyk bierze się z nerwów dlatego by skutecznie z nim walczyć warto by się wybrać kilka razy do psychologa, który poda wam kilka sposobów nie szkodzących waszemu zdrowiu i urodzie na radzenie sobie w sytuacjach stresujących. Pamiętajcie że obgryzanie paznokci wpływa niekorzystnie nie tylko na wasz wygląd zewnętrzny ale i na wasze zdrowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s